Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Zapojení obcí do výkupu pozemků

Datum: 5. 9. 2013 Autor: ČT1 (Události v regionech )

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka

Zapojit města a obce do jednání o výkupu soukromých pozemků. Na takovém postupu se dohodlo Ředitelství silnic a dálnic se starosty na Chrudimsku. Společně tak chtějí připravit parcely pro výstavbu silničních obchvatů.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor

Tohle jsou plány nové silnice, která vyvede auta z centra Chrudimi i sousedních Slatiňan. A právě města a obce mají podle dohody sehrát roli prostředníka při výkupech pozemků.

Ivan JENÍK, starosta Slatiňan /nez./

Většina těch majitelů těch pozemků vlastně s tím počítá, protože v územním plánu už to máme i v tom minulém územním plánu, takže vlastně všichni vědí, kudy ta trasa půjde.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor

Plánovanému obchvatu se přizpůsobují probíhající pozemkové úpravy.

David DRAHOKOUPIL, soukromý zemědělec, člen komise pro pozemkové úpravy

Úpravy mělo zaručit to, že pozemky, který jsou pod obchvatem a jsou před obchvatem i za obchvatem, tak nebudou tím obchvatem přetnutý. Vlastně ty pozemky se sjednotěj.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor

Majitelé pozemků čekají na podmínky státu a nabídku výkupní ceny.

Vladimír PŘÍHODA, starosta, Orel /KSČM/

Kdyby někdo nechtěl z nějakejch důvodů osobních nějakej prodat pozemek, tak můžeme nabídnout třeba výměnu za obecní, který budou někde v blízkosti.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor

Pro Ředitelství silnic a dálnic je spolupráce s obcemi při výkupech pozemků výhodnější. Hraje se nejen o peníze, ale hlavně o čas.

David ČERMÁK, generální ředitel, Ředitelství silnic a dálnic ČR

Samozřejmě vždycky starostové jednotlivých obcí znají ty své občany ve velké míře. A je ta na základě zkušeností je ten postup mnohem rychlejší.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor

Až u soudu skončila před třemi lety kauza bývalého starosty Opatovic nad Labem, který kouskem půdy blokoval stavbu čtyřproudé silnice. Na jeho pozemek nakonec po vyvlastnění vyjely buldozery. Nová silnice by se tady v polích u Slatiňan měla stavět už za dva roky. Starostové dotčených obcí věří v dohodu s majiteli pozemků, která by v konečném důsledku měla být pro vlastníky parcel výhodnější než případné vyvlastnění. Michal Klokočník, Česká televize, Pardubický kraj.