Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Zákon na urychlení R35? Ano, ale ne hned

Datum: 9. 5. 2014 Autor: Mladá fronta DNES

Sněmovna podpořila vyšší výkupní ceny pozemků pro dálnice. Opozice ale nesouhlasila s expresním schválením zákonné normy.

Sněmovna ve středu v prvním čtení podpořila vládní novelu, která zvyšuje ceny za výkup zemědělské a lesní půdy pro stavbu a dálnic a silnic. To by mělo mimo jiné odblokovat přípravu stavby rychlostní silnice R35 z Opatovic k Zámrsku u Vysokého Mýta.

Opozice ale odmítla možnost, že by Sněmovna schválila zákon během jediného dne, jak chtěla vláda. Tento postup vetovaly ODS a TOP 09, takže novelu dostane hospodářský výbor.

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) to za prohru nepovažuje. Věří, že se zákon podaří přijmout do prázdnin.

„Stále by se mohlo na podzim vykupovat,“ uvedl poslanec Jiří Junek z Vysokého Mýta (KDU-ČSL).

Novela o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury předpokládá, že pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Půjde o možné zvýšení odhadnuté ceny až o patnáctinásobek. Bonus ale bude klesat v čase. Při dalších nabídkách už bude nižší.

Cena zemědělské půdy i s bonusem nebude moci překročit tři čtvrtiny ceny stavebního pozemku v dané lokalitě. Zákon teď umožňuje vyplácet bonusy od osmi do 35 korun za čtvereční metr.

 Největší starost dělá státu situace na trase silnice R35

Vlastníkům půdy na trase budoucí silnice R3 mezi Opatovicemi a Ostrovem se nelíbí, že až do konce roku 2012 by stát jejich pozemky odkoupil za rovných 100 korun za metr čtvereční, kdežto od loňského roku jim nabízí necelou třetinu. Desítky majitelů proto odmítly státu půdu prodat a hrozící proces vyvlastňování by přípravu důležité silnice spojující Pardubický kraj s Moravou zablokoval.

„Největší starost je s R35 mezi Olomoucí a Hradcem Králové, kde skutečně těch vyvlastňovacích řízení počítáme v řádu několika stovek,“ uvedl ministr Prachař.

Představitelé Ředitelství silnic a dálnic přitom postoji majitelů pozemků rozumí. „Stále jsme lidem říkali, že minimální cena bude sto korun, ale teď musíme kupovat za třicet a stali jsme se pro ně neseriózním partnerem,“ uvedl před časem ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vébr.

Zatím není jasné, kolik stát majitelům pozemků na trase R35 nabídne peněz, pokud novela zákona projde. Podle poslance Martina Kolovratníka (ANO) to bude záviset na Ředitelství silnic a dálnic. Určitě to ale podle poslance Junka nebude 525 korun za metr.

„V Pardubickém kraji vychází patnáctinásobek na 240 korun,“ uvedl Junek.

Předseda klubu ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura řekl, že by chtěl do předlohy doplnit některé kontrolní mechanismy kvůli nabízené výkupní ceně. Podle něj by měly zmenšit možný korupční prostor tak, aby nemohli být někteří vlastníci pozemků zvýhodňováni vyšší cenou. Pokud by poslanci schválili předlohu ve zrychleném režimu, jak navrhla vláda, nebylo by možné ji ve Sněmovně pozměnit.

Prachař podle svých slov korupční prostor v novele nevidí. Uvedl, že je připraven výboru „znovu celý záměr dopodrobna objasnit“ a také diskutovat o určité úpravě.

Stanjura řekl, že považuje za mimořádně krátkou navrženou 90denní lhůtu pro přijetí návrhu. Poukázal na to, že vlastníky některých pozemků jsou třeba obce a města, kde zastupitelstvo nezasedá každý měsíc. Přimlouval se proto za prodloužení této lhůty.

 Sněmovna příští středu mimořádně projedná vládní návrh, který má zvýšit cenu za výkup zemědělských pozemků pod plánovanými dopravními stavbami. Předseda sněmovny Jan Hamáček na středeční odpoledne svolal schůzi, na níž by se měl příslušný návrh zákona ve zrychleném režimu projednat. Vláda si od toho slibuje urychlení zdlouhavých výkupů pozemků.

 Poslancům ho vláda předložila tak, aby ho mohli schválit již v prvním čtení.

Jde o novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Pokud se majitelé pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci podle návrhu získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Současný zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury umožňuje vyplácet bonusy v rozmezí osmi až 35 korun za čtvereční metr.

 Poslanci budou rozhodovat už příští týden

 Současná legislativní úprava umožňující snazší vyvlastnění potřebných pozemků pod významnými infrastrukturními stavbami platí od loňského února. Jejím prostřednictvím se sice podařilo zamezit spekulativnímu výkupu zemědělské půdy, kterou poté stát vykupoval několikanásobně dráž jako stavební pozemky, urychlit proces výkupu pozemků se tím ale podle ministerstva dopravy nepodařilo.

 Poslanci se příští týden sejdou už v úterý, aby pokračovali v řádné schůzi započaté minulý týden. Ve středu ve 14:00 by pak měli pokračovat tímto mimořádně zařazeným bodem. Vláda sice navrhla, aby s ním poslanci mohli vyslovit souhlas již v prvním čtením, tento postup ale mohou podle jednacího řádu vetovat nejméně dva poslanecké kluby. V takovém případě by normu čekalo běžné projednání ve třech sněmovních čteních.

 Zdroj:

http://byznys.lidovky.cz/poslanci-projednaji-navrh-na-vyssi-ceny-za-vykup-pudy-pro-dalnice-p9b-/statni-pokladna.aspx?c=A140502_131814_statni-pokladna_ml