Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Začne se stavět obchvat Chrudimi

Datum: 17. 9. 2013 Autor: Mladá fronta DNES (ČTK)

Silničáři plánují příští rok v Pardubickém kraji dvě velké stavby - měla by se začít stavět důležitá křižovatka U Trojice v Pardubicích a také první část obchvatu města Chrudim

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce v Pardubickém kraji příští rok zahájit dvě významné silniční stavby.

Měla by se začít stavět důležitá křižovatka U Trojice v Pardubicích a první část obchvatu Chrudimi.
Definitivní jistotu ale budou mít silničáři až po schválení státního rozpočtu,“ řekla vedoucí úseku výstavby pardubické pobočky ŘSD Hana Jarolímová.

V budoucnu by měla být silnice I/37 z Hradce Králové přes Pardubice do Chrudimi v místě křižovatky U Trojice rozšířena ze dvou na čtyři pruhy.

V místě křížení se silnicí I/2 na Přelouč vznikne kruhová křižovatka. Kromě úprav a přeložek inženýrských sítí budou přemostěny železniční tratě Praha - Česká Třebová a Pardubice - Hradec Králové, které procházejí dopravním uzlem. „Stavební náklady máme odhadnuty asi na 650 milionů korun,“ uvedla mluvčí Hana Jarolímová.

ŘSD na stavbu pro příští rok požaduje v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 200 milionů korun.

Stavbě křižovatky U Trojice předcházelo letošní rozšíření silnice I/2 na Přelouč u rafinerie Paramo spojené s opravou nájezdové rampy a vybudováním lávky pro pěší a cyklisty. Celkové náklady dosáhly asi 62 milionů korun.

Stavbaři letos dokončí přípravné práce pro první část obchvatu Chrudimi. Pracují na přeložkách horkovodu, silnic druhé a třetí třídy včetně mostů, odvodnění a dokončení přeložek inženýrských sítí.

Archeologové už práci skončili

Hotový už je záchranný archeologický průzkum. SFDI má pro letošní rok na tyto účely k dispozici 165 milionů korun.

Na první úsek obchvatu máme slíbeno zhruba 400 milionů korun. Nejdříve se bude stavět estakáda přes Chrudimku, ale příští rok se rozestaví celá trasa,“ řekla Jarolímová. Celkový rozpočet obchvatu Chrudimi, který začne u Medlešic a vyústí za Slatiňany na silnici I/37, dosáhne zhruba 2,1 miliardy korun bez DPH.

Jistá je zatím jen cena za úsek z Medlešic po výpadovku z Chrudimi na Vysoké Mýto, ve výběrovém řízení vyhrála nabídka 1,663 miliardy korun. Na druhý úsek se zatím tendr neuskutečnil, cena 439 milionů korun je pouze z projektové dokumentace. Celá stavba zabere tři plné stavební sezony.

ŘSD chce příští rok také dokončit chybějící nájezd na mimoúrovňovou křižovatku u Stéblové na Pardubicku.

Pokračovat bude také stavba třetího patra křižovatky v Opatovicích nad Labem na Pardubicku, na kterou naváže budoucí rychlostní komunikace R35.