Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Vládě se chrudimský obchvat zalíbil. Přidala mu 65 milionů

Datum: 5. 9. 2013 Autor: Mladá fronta DNES (M.Ťopek)

Po slibu ministra dopravy Zbyňka Stanjury zahájit stavbu obchvatu kolem Chrudimi co nejdříve se včera vytoužená silnice dočkala navýšení peněz o 65 milionů korun. Stavba tak začne během několika dnů.

 


Z dlouho odkládaného obchvatu kolem Chrudimi se v poslední době stala pro českou vládu jedna z podporovaných staveb. V Chrudimi se tak mohou radovat z toho, o čem se může lidem v Pardubicích jen zdát.

Včera totiž k přiděleným sto milionům na stavbu silnice kolem Chrudimi Státní fond dopravní infrastruktury přihodil dalších šedesát pět.

„Je to určitě dobrá zpráva a potvrzení toho, že se obchvat začíná stavět. O tom, že byla schválena změna rozpočtu s navýšením o 65 milionů korun, nás v úterý osobně informoval ministr dopravy Zbyněk Stanjura," říká poslanec a místostarosta Chrudimě Jan Čechlovský. Jedná se o finanční prostředky určené na přeložku horkovodu a další práce. Podobná částka už byla k dispozici v loňském roce, ale Ředitelství silnic a dálnic Pardubice ji koncem roku muselo vrátit. Nyní se formou rozpočtové změny vrací zpět.

„Znamená to, že se s přidělenými miliony harmonogram nemění, plán s nimi počítal,“řekl ředitel ŘSD Bohumil Vebr.

Prakticky to podle Vebra pro lidi z Chrudimi znamená, že stavba začne hned, jak to počasí dovolí. „Přeložka horkovodu začne během několika dnů, hotová musí být totiž do konce srpna,“ dodal ředitel ŘSD.

Zatím ale podle něj není jasné, kdy bude obchvat hotový. „To budeme vědět, až budou schváleny veškeré investice. V projektu je takzvaný klouzavý termín stanovený na 32 měsíců,“ dodal Vebr.

Ministr dopravy navštívil Chrudim v lednu 2013 právě kvůli obchvatu. Další jednání se zástupci ŘSD Pardubice čeká vedení města příští týden ve čtvrtek.

„I toto jednání navazuje na návštěvu ministra dopravy u nás. V tomto případě se budeme bavit o navazující druhé části obchvatu. Budeme chtít znát aktuální stav přípravy této stavby a dohodnout se na postupu při výkupu pozemků, případně dalších přípravných pracích,“ dodal Čechlovský.


FAKTA o obchvatu kolem Chrudimi


Město potřebuje obchvat, který by ulevil přetíženému centru. Dopravní zácpy tady jsou už léta na denním pořádku. Na začátku loňského léta už to vypadalo, že je stavba jistá, pak ministr dopravy Pavel Dobeš řekl, že peníze nebudou. Sněmovna na konci roku schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2013, ve kterém je poprvé sto milionů na stavbu obchvatu. Stavba od Medlešic po výpadovku na Vysoké Mýto ale má stát miliardu a půl. Změna nastala po návštěvě ministra dopravy Zbyňka Stanjury v Chrudimi. Ten při nedávné návštěvě Chrudimi dal najevo, že s obchvatem počítá. Stavba by měla trvat tři roky.