Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Teplá zima rozhodla. Obchvat Chrudimi bude hotový ještě letos

Datum: 21. 1. 2015 Autor: Mladá fronta DNES (David Půlpán)

První část obchvatu Chrudimi bude otevřena ještě do konce letošního roku, přestože Ředitelství silnic a dálnic ve svých plánech počítá s tím, že nová silnice vedoucí od Medlešic k výpadovce na Vysoké Mýto bude v provozu až od roku 2016. Může za to mimo jiné i mírná zima, díky níž práce stavbařů skončí dříve.

„Dnes stavbě obchvatu už nebrání nic. Pozemky i finance jsou k dipozici. Jediné, co by celou věc mohlo zbrzdit, jsou klimatické podmínky. Tato zima však nahrává tomu, aby se obchvat otevřel ještě letos,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jan Čechlovský. „Je to pravda. Máme všechna potřebná povolení, mělo by se to zprovoznit do konce tohoto roku,“ řekl ředitel stavby Zbyněk Jakubský ze společnosti Eurovia.

I když původní plány mluvily o otevření silnice v polovině roku 2016, stavba nabrala takové tempo, že se už od poloviny loňského roku mluví o předčasném dokončení bezmála šest kilometrů dlouhého obchvatu za více než půldruhé miliardy korun.
„V roce 2016 by se dodělaly drobnosti, které nebrání v užívání obchvatu, a celé finanční vypořádání stavby,“ dodal Čechlovský.

Bohužel po dokončení první etapy obchvatu nezačne stavba druhé, která bude končit až za městem Slatiňany. V plánech ŘSD figuruje zahájení stavby silnice v roce 2017 a dokončení o dvanáct měsíců později. Na počátku letošního roku by měly začít výkupy pozemků.
„Znovu probíhá technické posouzení dokumentace pro územní rozhodnutí, zjišťuje se, zda se za ta léta nezměnily okolnosti, hlavně pokud jde o navazující komunikace,“ řekl Čechlovský.
V souvislosti s blížícím se dokončením první části obchvatu Chrudim prosazuje vznik nového kruhového objezdu, který by měl stát na místě dnešní velmi nepříjemné křižovatky u Medlešic. Měl by usnadnit nájezd i sjezd z nového obchvatu.

„Prostor pro kruhovou křižovatku tam je, může vzniknout i bez velkých stavebních úprav. Pro nás je to z hlediska bezpečnosti důležitá podmínka,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.
V souvislosti s dokončením obchvatu se chystají i další práce. Mimo to, že Eurovia opraví silnice poničené stavbou, Pardubický kraj dá peníze i na rozšíření Dašické ulice. Pokud by ulice zůstala ve stavu, v jakém je teď, nový vjezd do Chrudimi by byl úzký, nepříjemný pro kamiony, ale zejména nebezpečný pro lidi, kteří tudy chodí po silnici. I proto město plánuje souběžně s ulicí postavit novou stezku pro pěší a cyklisty.