Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Stavbaři budují obchvat Chrudimi a řidiči stojí v kolonách

Datum: 5. 9. 2013 Autor: Mladá fronta DNES (dp)

Tak dlouho si řidiči přáli, aby se konečně začal stavět obchvat věčně ucpané Chrudimi, až se dočkali. Ale se vším, co k tomu patří. Před Chrudimí se od Pardubic v dopravní špičce tvoří dlouhé kolony. Stavbaři totiž u Medlešic uzavřeli a rozebrali silnici, po které bylo možné objet Chrudim kolem Vestce a vyhnout se tak ucpanému centru. Do konce listopadu není naděje na zlepšení. Kdo si chce odpustit dlouhé minuty popojíždění v autě před Chrudimí, může odbočit na okresky už v Pardubicích a jet do Chrudimi přes Nemošice. Anebo v Medlešicích odbočit na Markovice, což však po úzkých a rozbitých silnicích není žádná výhra. Hůře je i ve městě.
„Situace na Pardubické ulici se nám zhoršuje. Máme i problém kvůli kolonám vyjet od městského úřadu. Lidé jsou ale naštěstí tolerantní a pouštějí nás,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Minulý pátek kolem patnácté hodiny měřila kolona před kruhovou křižovatkou na Bídě úctyhodných dva a půl kilometru. A ani v dalších dnech se to moc nezlepšilo. „Jenom se to zhoršuje, je to hrůza, teď je po poledni, když kouknu ven, je to v pohodě. Ale dopoledne a pak po třetí hodině je to příšerné, objet se to nedá. Vždyť ta kolona sahá snad až do Pardubic,“ říká pracovnice chrudimské čerpací stanice Agip.

Řidiči se musejí bez oblíbené zkratky do Chrudimi obejít až do konce listopadu. Pak u Medlešické křižovatky bude místo dřívější silnice otevřen most, pod kterým v budoucnu povede nový obchvat.

Letos má Ředitelství silnic a dálnic na zahájení stavby obchvatu 165 milionů korun, z toho 65 milionů korun je určeno na přeložku horkovodu. Firma Eurovia zahájí i stavbu estakády přes Chrudimku.
Podle dokumentu Ředitelství silnic a dálnic by první část obchvatu k výpadovce na Vysoké Mýto mohla být dokončena v roce 2016. Druhá část, vedoucí až za Slatiňany, v roce 2017. S přípravou druhé části chce Chrudim státu pomoci.

„Připravujeme do zastupitelstva smlouvu o spolupráci při výkupu pozemků na druhé části obchvatu,“ řekl Trávníček.