Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Stát vyvlastní pozemky sedmi majitelů na obchvatu Chrudimi

Datum: 20. 6. 2018 Autor: Mladá fronta DNES (David Půlpán)

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce vyvlastnit pozemky sedmi vlastníků, které leží na trase budoucího obchvatu Chrudimi a Slatiňan. Chystanou stavbu by to podle ředitele pardubické pobočky ŘSD Bohumila Vebra nemělo zbrzdit. Řidiči by se po nové čtyři a půl kilometru dlouhé silnici mohli teoreticky projet na konci roku 2020.


Vebr uvedl, že sedm vlastníků se rozhodlo pozemky na trase obchvatu neprodat. „Brání se výkupu pozemků, takže zahájíme vyvlastnění. Zákon nám ale nebrání ve vydání stavebního povolení, jen nesmíme vstoupit na tyto pozemky,“ uvedl Vebr.
ŘSD má hotový projekt, posouzení EIA, vykoupeno 94 procent pozemků a patrně i potřebné peníze. Předpokládaná cena stavby je 386 milionů korun.


K tomu, aby stavba mohla začít, chybí vedle vyvlastnění několika pozemků ještě vybrat stavební firmu a také společnost, která provede archeologický průzkum. Obě soutěže by chtělo ŘSD zahájit v září s tím, že nedokáže odhadnout, jak dlouho bude výběr firem trvat. Pokud se neúspěšné firmy budou odvolávat k antimonopolnímu úřadu, může se příprava stavby zaseknout. Jestliže ale ŘSD na problémy nenarazí, stavět by se mohlo teoreticky ještě letos.


„Je ale na zvážení, zda hlavní stavbu nezahájit až na jaře příštího roku. Potřebujeme dvě plné stavební sezony, takže by na konci roku 2020 byla stavba dokončena,“ uvedl Vebr.


Starosta Chrudimi Petr Řezníček se domnívá, že není podstatné, zda stavbaři přijedou na podzim, nebo na jaře příštího roku. Podle něj v trase obchvatu bude proveden archeologický průzkum jen ve třech lokalitách, nepředpokládají se významné nálezy. „Pro mne je klíčové, aby obchvat byl v roce 2020 hotový,“ uvedl starosta.


Chrudimi výrazně pomohlo otevření první části obchvatu v roce 2015. Přesto část aut silnici nepoužívá a zkracuje si při cestě na jih cestu ulicemi města. Nová silnice tento problém odstraní a také výrazně sníží počet aut projíždějících sousedními Slatiňany.