Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Sjezd u Medlešic chybí

Datum: 30. 9. 2013 Autor: 5plus2 (Z.Zlinská)

Peníze na stavbu chrudimského obchvatu přibývají. Přetíženému průtahu města se uleví.

Dopravní zácpy obtěžují obyvatele Chrudimi už řadu let. Ve všední dny a někdy i o víkendech se centrem města vine dlouhý štrúdl osobních i nákladních aut. Lidé, kteří bydlí v okolí frekventované silnice, trpí a přetížený průtah nedělá městu dobrou vizitku ani mezi návštěvníky.

Dlouho plánovaný obchvat města se ale začíná stavět a Chrudim získala ze Státního fondu dopravní infrastruktury dalších 124 milionů korun. Celkem by se tak letos mělo prostavět více než 300 milionů. „Tato suma je částkou, za kterou může stavba nabrat v podstatě normální tempo, peníze jsou určeny na další stavební objekty na obchvatu. Je to maximální částka, kterou je možné letos vůbec prostavět,“ uvádí místostarosta Jan Čechlovský.

Pokračování záleží na státním rozpočtu

Kdy se chrudimští obyvatelé obchvatu dočkají, zatím není jasné.

Dosud není schválený státní rozpočet na příští rok, a tak si nemůžeme být jistí. Pokud mám správné informace, mělo by na stavbu obchvatu přijít dalších 500 milionů korun. Za to však nemůžu dát ruku do ohně,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Jisté není ani to, jak bude vypadat křižovatka u Medlešic. V současné studii totiž chybí sjezd na Pardubickou ulici, který bude i po vzniku obchvatu důležitý pro řadu obyvatel Chrudimi. Pokud by tento sjezd chyběl, někteří řidiči by město museli zbytečně objíždět. Sjezd do města by navíc rozdělil auta na ta, která míří do města, a na ta, která jen projíždějí. „Sjezd původně plánovaný byl, potom se ale z projektu vytratil. K zodpovědnosti se nikdo nehlásí. Město nyní požádalo projektanta, aby tento nájezd vrátil zpět. Ta silnice tam totiž fyzicky je a nebylo by třeba větších investic,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Obchvat má pokračovat druhou etapou, která od dopravy pomůže i Slatiňanům. Na této trase je potřeba vykoupit pozemky. Chrudim i Slatiňany jsou připravené Ředitelství silnic a dálnic při vyjednávání s majiteli o výkupu pomoci.