Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Silničáři vyčkávají s výkupy parcel pro obchvat Chrudimi

Datum: 28. 3. 2014 Autor: Mladá fronta DNES

Výkupy pozemků na druhou etapu obchvatu Chrudimi se nejspíš zablokují hned zpočátku, jestli se nezvýší výkupní cena. Silničáři proto s nabídkami vyčkávají. Negativní zkušenosti mají u přípravy rychlostní silnice R35. Obchvat Chrudimi až do Slatiňan se má začít stavět za dva roky.

„ŘSD nyní vykupuje pozemky pro R35. Zkušenost je taková, že cca 60 procent oslovených vlastníků nechce prodat,“ řekla Hana Jarolímová z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Výkupy pozemků obecně komplikuje podstatně nižší cena, která loni významně klesla. V místě budoucího chrudimského obchvatu je asi 570 vlastníků. Silničáři v minulosti vykoupili za vyšší ceny asi deset procent pozemků.

„S pomocí poslanců za Pardubický kraj usilujeme o změnu legislativy v této oblasti. Doufáme, že k této změně dojde rychle, proto čekáme s oslovením vlastníků u chrudimského obchvatu,“ uvedla mluvčí krajské kanceláře ŘSD Jarolímová. Silničáři nabízejí lidem v okolí budoucí rychlostní silnice 30 korun za metr čtvereční, v případě chrudimského obchvatu to bude ještě méně. Při přípravě R35 už bylo zahájeno 28 vyvlastňovacích řízení, v průběhu následujících měsíců jich bude přibližně 200.

„Nedivím se, že lidé odmítají, cena by měla být vyšší a vyvlastňování jen ojedinělá záležitost,“ řekl krajský radní odpovědný za dopravu Jaromír Dušek zvolený za stranu SPOZ.

Na stavbu první části obchvatu Chrudimi mají letos silničáři více než půl miliardy korun. Dlouho odkládaná stavba by měla být hotová na konci příštího roku.

První etapa vyjde na 1,5 miliardy korun. Obchvat má pak dále pokračovat směrem na Slatiňany a minout je. Výstavba se plánuje v letech 2016 až 2018. Rozpočet stavby silničáři odhadují na 386 milionů korun.