Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Řidiči se zapotí. Za trpělivost je na silnicích čekají nové „koberce“

Datum: 30. 6. 2015 Autor: Mladá fronta DNES (Martin Švec)

Letní prázdniny budou v Pardubickém kraji ve znamení nákladných oprav silnic. Silničáři do jejich rekonstrukcí investují stovky milionů korun. Na řidiče čekají úplné i částečné uzavírky.


Školáci už včera na řadě škol dostali vysvědčení a se začátkem prázdnin s nimi rodiče vyrazí na dovolenou. Na mnoha úsecích silnic se však plynulá cesta může rodinám protáhnout. Kraj i stát se v nejbližších dnech pustí do oprav na hlavních tazích i na „okreskách“. Z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury poputuje na nové povrchy 280 milionů korun, kraj k tomu navíc přidá dalších čtyřicet milionů.

„V letních měsících se chystáme modernizovat řadu silnic II. a III. třídy. Ačkoliv jejich uzavírky dopředu projednáváme s obcemi, městy i policií, aby postihly obyvatele i návštěvníky kraje co nejméně, rád bych poprosil řidiče o trpělivost a shovívavost. Odměnou jim budou další kilometry bezpečnějších a pohodlnějších silnic,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jaromír Dušek.

Obrnit trpělivostí se budou muset motoristé už za pár dní přímo v krajském městě. Tam začne oprava mostu na „rychlodráze“ (ulice Hlaváčova), kde silnice I/36 přechází přes třídu 17. listopadu. Práce zahájí silničáři v pátek 10. července a trvat by měly podle harmonogramu až do poloviny listopadu. Alespoň malou útěchou může být, že uzavírka nebude v celé šíři, ale bude probíhat na dvě etapy. Průjezdný bude vždy jeden jízdní pruh a provoz bude při rekonstrukci řízen kyvadlově semafory.

Ještě předtím prověří nervy řidičů částečná uzavírka další pardubické „jedničky“ u chemičky Paramo. Kvůli zakládání mostních pilotů pro budoucí přemostění silnice I/37 se zákazové značky objeví už v sobotu 4. července. Tato komplikace však bude podstatně kratší, jelikož by měla trvat jen do čtvrtka 9. července. Uzavírky jsou na kilometrovém úseku budoucí čtyřpruhové už nyní. Starosti však přináší zatím zejména chodcům a cyklistům, kteří podél nejvytíženější silnici v kraji neprojedou.

Problémy mohou čekat řidiče i na dalších silnicích prvních tříd. Ačkoliv přesný termín zatím u většiny stanoven nebyl, tak je jisté, že na prázdniny silničáři připravili třeba opravu úseku z Čenkovic na Suchý vrch, průtahu Jablonného nad Orlicí (obě I/11) či Valů a Popkovic na silnici I/2 vedoucí z Pardubic na Přelouč.

Rušno bude i nadále na „pětatřicítce“. Tisíce motoristů se stále dotýká oprava mostu v Litomyšli. Na alternativní trase páteřní dálnice D1 ve směru na Moravu přibude v létě i stavba kruhové křižovatky ve Vysokém Mýtě.

„Na přelomu července a srpna by mělo být předáno staveniště. Bude to trochu složité, jelikož se bude stavět za provozu. Stále ale budou zachované dva pruhy,“ ubezpečil šéf pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

Silničáři ale vysílají směrem k řidičům i jednu pozitivní zprávu. Na budované první části obchvatu Chrudimi by se už od úterý měla vrátit doprava zpět na silnici I/17. Auta na komunikaci vedoucí dále k obci Kočí a na Vysoké Mýto pojedou po novém mostě, na němž se v minulých dnech finišovalo s instalací vodorovného dopravního značení.