Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Prázdninové opravy začínají. Na dálnici D11 se řidiči zdrží

Datum: 30. 6. 2015 Autor: Mladá fronta DNES (Petr Záleský, David Půlpán)

Až do konce září se bude opravovat téměř 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice D11. Další dopravní komplikace lze v létě čekat zejména v Chrudimi a po celé prázdniny na průtahu Litomyšlí.

Kromě uzavírky v Nemošicích, zúžené silnice I/35 kvůli rekonstrukci podchodu v Litomyšli a série dopravních omezení v Chrudimi budou prázdniny provázet dopravní komplikace i na dálnici D11, hlavní spojnici Pardubického kraje s Prahou.

Už o víkendu řidiči zjistili, že jízda do Prahy a zpět nebude tak rychlá jako dosud. Začala totiž rekonstrukce téměř čtrnáctikilometrového úseku mezi Prahou a Poděbrady. Práce mají tři etapy trvající vždy minimálně pět týdnů, hotové mají být až na konci září a opravy spolknou celkem 117 milionů korun. Oprava D11 se uskuteční mezi 27. až 41. kilometrem. Uzavírky se týkají obou jízdních pruhů. „Dojde k opravě lokálních poruch v cementobetonovém krytu, jde o výtluky, trhliny, obnovu podélných a příčných spár. Dál se musí nahradit stávající cementobetonové desky za asfaltovou nebo cementobetonovou vozovku,“ řekla mluvčí společnosti Eurovia Iveta Štočková, podle které bude plocha nového koberce činit více než 283 tisíc metrů čtverečních. „Šířková kapacita dálnice nám neumožní zachovat dva jízdní pruhy v obou směrech. Vždy od čtvrtka do neděle se dvěma pruhy bude jezdit z Prahy na Hradec a od neděle do čtvrtka naopak budou k dispozici dva pruhy směrem na Prahu. Řidičům doporučujeme vyhýbat se dobám dopravních špiček,“ upozornil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Ministr dopravy Dan Ťok kvůli opravám mnoha dálnic včetně „hradecké“ D11 vážně uvažuje o měření rychlosti v místech oprav, dělníky chce ochránit radary a do budoucna míní prosadit, aby stavební firmy na nejvýznamnějších projektech pracovaly sedm dní v týdnu.


Tři kritická místa: Chrudim, Nemošice, Litomyšl

Uzavírky budou v letních měsících čekat řidiče zejména v Chrudimi, kde se dokončuje první část nového obchvatu. V souvislosti s tím stavbaři rozšiřují Dašickou ulici kvůli lepšímu nájezdu na budoucí obchvat a provoz na zadní cestě do Pardubic je tak veden jen jedním pruhem a řízen semafory. Od začátku prázdnin se však silnice uzavře úplně a řidiči se na ni budou moci vrátit až v polovině srpna. Na přelomu července a srpna pak situaci zhorší ještě uzavírka výpadovky na Slatiňany kvůli modernizaci železniční tratě. Až do konce července pak má trvat uzavírka v Nemošicích, kvůli které není možné mezi Chrudimí a Pardubicemi jezdit takzvanou zadní cestou. Stavba nového kruhového objezdu uzavřela hned tři důležité cesty, které vedou k budoucímu objezdu, což komplikuje život každému, kdo tudy potřebuje projet. Stavba má ohlášený konec až na 31. červenec. Až do závěru prázdnin pak musí řidiči počítat s tím, že se zdrží na silnici I/35 v Litomyšli ve směru od Svitav. Kvůli rekonstrukci podchodu je tam vozovka zúžená na dva pruhy, což vytváří ve špičce před městem dlouhé kolony. Kvůli budování nové pardubické křižovatky u Parama platí dopravní omezení i tam, nicméně provizorní trasa k překvapení všech dopravu příliš neblokuje.