Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Po obchvatu se pojede do roka

Datum: 4. 12. 2014 Autor: 5plus2

Stavba chrudimského obchvatu se blíží ke konci. Řidiči by se po něm mohli vydat kolem města už brzy


Dlouhé kolony, popojíždění před železniční tratí a přetížené centrum města. To vše by se po dostavbě obchvatu mělo změnit. A pětikilometrová trasa od Medlešic až k silnici první třídy číslo 17 bude hotová už příští rok.

Chrudim tak bude vlastně jiným městem. Tranzitní doprava totiž přestane jezdit přes centrum města a bude je objíždět. Uleví se nejen obyvatelům města, ale také šoférům. Nebudou jim vadit kamiony a nebude je brzdit ani provoz na železnici. „Jezdím přes Chrudim často a je pravda, že občas je to opravdu velký trénink pro nervovou soustavu. Až se pojede úplně okolo města, bude to požehnání pro všechny,“ je přesvědčen řidič Martin Tomášek.
Stavbu zásadní komunikace mohly ohrozit poslední nevykoupené pozemky na trase. I tento problém je už nyní vyřešený.

„Chybí předat poslední část staveniště. Byl dokončen proces vyvlastnění posledního pozemku s vlastníky s neznámým pobytem. Probíhá poslední stavební řízení. Za předpokladu, že do 20. prosince letošního roku bude v právní moci poslední stavební povolení, bude stavba dokončena do června příštího roku a zprovozněna do jeho konce,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Část pozemků se musela vyvlastnit, s některými majiteli se nakonec úředníci dohodli. Chrudim obdržela od Ředitelství silnic a dálnic tři návrhy na vyvlastnění. „K vydání rozhodnutí o vyvlastnění však došlo pouze v případě posledního podaného návrhu, v ostatních případech bylo vyvlastňovací řízení zastaveno z důvodu, že došlo k dohodě,“ informují úředníci z právního oddělení města.

Obchvat, který se nyní staví, povede od Medlešic až k silnici první třídy číslo 17. V současné době se připravuje jeho pokračování, jež má vést až ke Slatiňanům a ulevit od dopravy i jim. I tudy totiž denně projíždějí tisíce vozů a často tudy jezdí kamionová doprava.

Na trase druhé části obchvatu je zatím vykoupeno deset procent pozemků. „V současné době se aktualizuje dokumentace a na jaře 2015 se zahájí pokračování ve výkupech pozemků a projednání dokumentace ke stavebnímu povolení tak, aby stavba mohla navazovat na první etapu obchvatu,“ vysvětluje Nina Ledvinová.

Město Slatiňany si obchvat přeje, a proto už před časem uzavřelo s Ředitelstvím silnic a dálnic dohodu, že s jednáním s majiteli pozemků v případě potřeby pomůže.
Zapojit se chtějí i další obce v okolí. „Zatím nás nikdo neoslovil, ale jsme připraveni pomoci,“ řekl starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Pokud vše půjde podle plánu, mohlo by se začít stavět v roce 2016 a v roce 2018 už by po kompletním obchvatu mohli jezdit řidiči.

Teprve kompletně dostavěný obchvat úplně uleví nejen Slatiňanům, ale také Chrudimi. „Když skončíme první etapou, tak se řidiči víceméně budou vracet zpátky do Chrudimi. Stavba obchvatu je pro Chrudim i Slatiňany klíčová a pomůže zlepšit kvalitu života ve městě,“ připomněl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Stavba první části obchvatu nyní pokračuje podle plánu, a pokud to počasí dovolí, bude se stavět i v následujících měsících. „Pracuje se plynule na všech částech obchvatu dle plánovaného harmonogramu a na všech objektech se bude - dle klimatických podmínek - pracovat i v dalším měsíci,“ informuje mluvčí Chrudimi Aleš Prokopec.

Celkově bude obchvat Chrudimi a Slatiňan dlouhý něco málo přes 10 kilometrů a investice dosáhne téměř dvou miliard korun. Jenom letos bylo v plánu prostavět 507 milionů korun.