Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Po obchvatu do dvou let

Datum: 24. 2. 2014 Autor: 5plus2 (Zuzana Zlinská)

Mírná zima pomáhá urychlit stavbu obchvatu Chrudimi. Práce běží podle plánu, silnice začne sloužit do dvou let.


Není to optimismus, ale fakt. Obchvat Chrudimi, o který město bojuje už řadu let, by měl začít na konci příštího roku sloužit řidičům. „Dostal se mi do rukou harmonogram prací: vše běží, jak má. Stavařům pomáhá i mírná zima. Mohou například odvážet zeminu, což by v tuhých mrazech nemohli,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Obchvat povede od Medlešic ke křížení se silnicí první třídy číslo 17. Tam má na stavbu navazovat druhá etapa obchvatu, která odvede dopravu i ze Slatiňan. Tam je ještě třeba teprve vykoupit pozemky.


Komplikace s výkupy

Výkup komplikuje novela zákona o vyvlastňování pozemků, která snížila výkupní ceny, a jejich majitelé je proto nechtějí prodat.

„Pro druhou etapu je vykoupeno jen asi deset procent pozemků. Nyní se nevykupuje. Poslanci zvolení za Pardubický kraj mají na starosti, aby se podmínky zlepšily,“ dodal Trávníček.
Změnou zákona se nezdržuje výkup pozemků jen na druhou etapu obchvatu Chrudimi, ale i na další stavby. Brzdí se například příprava stavby silnice R35. Pomoci mají noví poslanci zvolení za Pardubický a Královéhradecký kraj.

„Ředitelství silnic a dálnic společně s Asociací pro rozvoj infrastruktury vypracují žádost, kterou jménem poslanců předložím našim ministrům financí a dopravy a pokusím se dojednat navýšení ceny,“ říká poslanec Martin Kolovratník, jehož doménou je právě doprava.