Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Objev z pravěku obchvat nezdrží

Datum: 23. 4. 2019 Autor: Chrudimský deník (Marek Nečina)

Silničáři s možností podobných objevů při plánování počítají. Listopadové zahájení stavebních prací by tak průzkum osady staré pět tisíc let i s pozůstatky hrobů neměl ohrozit.
„Na záchranný archeologický průzkum jsme počítali s delším časem, než jsme měli ve veřejné soutěži. Podle našich zkušeností je potřeba vždy počítat s nějakou rezervou pro případ nálezů. Předpokládáme, že terénní průzkum bude dokončen v listopadu a to je i termín, ve kterém počítáme se zahájením stavby obchvatu,“ uvedla Hana Jarolímová z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.
Archeologové objevili v minulých dnech u Slatiňan a Vlčnova velké množství artefaktů dokládajících zdejší pravěké osídlení. „Jedná se o sídliště z mladší doby kamenné. Je to skutečně mimořádný objev. Je zde zachycen kompletní průřez celým tímto obdobím, jež datujeme od 5200 až do 4200 let před naším letopočtem,“ řekl archeolog Jan Musil.
Archeologové zde ale našli i pozůstatky starobronzové únětické kultury, tedy z období zhruba 1800 až 1550 let před naším letopočtem. „Ta je zastoupena jednak rozsáhlým sídlištěm s množstvím nejrůznějších zásobních a studničních jam, ale také několika hroby,“ sdělil archeolog Jan Musil.