Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvatu Chrudimi se lidé dočkají příští rok

Datum: 30. 6. 2015 Autor: 5plus2

Dopravu v chronicky ucpané Chrudimi zlepší nový obchvat města.
Současně však přinese i řadu problémů. V létě to bude série uzavírek.


Lidé v Chrudimi se nejpozději od ledna příštího roku dočkají nového obchvatu. Nebude to ovšem pro ně taková výhra, jako když se otevřel obchvat v Holicích, který odvedl kolony aut z centra. Obchvat bude hotový jen z jedné poloviny, auta z něj budou sjíždět u Kauflandu zpět do města kolem sídliště U Stadionu. Dokončení obchvatu až za Slatiňany potrvá nejméně tři roky.

Od příštího roku tak průjezd Chrudimí bude snazší, ale nikoliv jednoduchý a také se nedá čekat, že z centra zmizí zácpy. „Obchvat odvede převážnou část tranzitní dopravy z města Chrudim a po dokončení druhé etapy i ze Slatiňan,“ uvedl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.


Uzavírky potrvají

Kvůli stavbě navíc přes léto přibudou uzavírky. Stavbaři nyní rozšiřují Dašickou ulici kvůli lepšímu nájezdu na budoucí obchvat a provoz na zadní cestě do Pardubic je tak veden jen jedním pruhem a řízen semafory. Od začátku prázdnin se však silnice uzavře úplně a řidiči se na ni budou moci vrátit až v polovině srpna. To kolony v centru Chrudimi protáhne. Situaci na přelomu července a srpna zhorší ještě uzavírka výpadovky na Slatiňany kvůli modernizaci železniční tratě.

Až nový obchvat po necelých šesti kilometrech vyústí u chrudimského Kauflandu, kamiony vyrazí na objížďku města a kolem kasáren zamíří do Slatiňan.

Osobní auta si ale mohou cestu zkrátit o půldruhého kilometru, když pojedou úzkou silnicí přes Vlčí horu po Václavské ulici, kterou lemují rodinné domy. „Už teď je tu situace tristní, ulici nejde přejít, řidiči nedodržují povolenou rychlost. Moc si nedovedu představit, že by se to mělo ještě zhoršit,“ řekla Jaroslava Chudáčková z Vlčí hory.

Podle Vladimíra Šikla z Vlčí hory se po otevření obchvatu ve Václavské ulici zvýší hlučnost i prašnost a silnice bude nebezpečná. „Jsem překvapený, že jsme nebyli informováni, jaká opatření radnice připravila, a obávám se, že žádná připravena nejsou,“ uvedl.

Místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček řekl, že projektant dostal úkol, aby navrhl řešení, jak zklidnit dopravu. Co se změní a jak to lidem pomůže, ale dodnes není jasné.