Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat: stále chybějí pozemky

Datum: 30. 7. 2014 Autor: 5plus2

Dokončení první etapy obchvatu Chrudimi by mohl zdržet jeden nevykoupený pozemek, jehož majitelé jsou nezvěstní.

 

Stavba obchvatu Chrudimi sice zatím pokračuje podle plánu, silničáři však nemají všechna stavební povolení, aby mohla být první část estakády dokončena v termínu. Ředitelství silnic a dálnic se nepodařilo vykoupit menší pozemek kolem druhého kilometru, který patří hned několika vlastníkům.

 

Čeká se na navýšení cen

„Je to pozemek někoho dávno zemřelého, tak je to takové komplikovanější. Bohužel je napříč stavbou. Jestli vyvlastňovací úřad ukončí řízení během dvou tří měsíců, tak to do roku 2015 stihneme,“ uvedla Hana Jarolímová z Ředitelství silnic a dálnic.

Trpělivost by měla být povinnou výbavou každého řidiče, který ve všední dny Chrudimí projíždí. Stavba se neobejde bez uzavírek. Ta aktuální, z Chrudimi do Ostřešan a dále do Pardubic, by měla trvat do začátku srpna.

Na letošní rok mají stavební firmy rozpočet na obchvat přes půl miliardy korun. Celý obchvat bude stát přibližně trojnásobek. V budoucnu se počítá s plynulým pokračováním stavby kolem Slatiňan. Pro druhou, slatiňanskou etapu silničáři prozatím vykoupili stále jen deset procent pozemků, přes které obchvat povede. Nyní se nevykupuje kvůli nízkým cenám. Příprava stavby pokračuje aktualizací projektové dokumentace pro stavební povolení.
„Ve výkupech pozemků bude Ředitelství silnic a dálnic pokračovat po schválení novely zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, která by nám měla umožnit nabídnout vlastníkům pozemků vyšší ceny než v současné době,“ informovala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.
Přitom bez pokračování estakády kolem Slatiňan ztrácí celá investice smysl. „Když skončíme první etapou, tak se řidiči víceméně budou vracet zpátky do Chrudimi. Stavba obchvatu je pro Chrudim i Slatiňany klíčová a pomůže zlepšit kvalitu života ve městě,“ připomněl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.