Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat města je nadosah, věří Svitavy

Datum: 30. 6. 2015 Autor: Mladá fronta DNES

Už v roce 2004 bylo vydáno územní rozhodnutí na stavbu obchvatu Svitav, který tam dodnes chybí. Tentokrát je ale klíčová stavba zřejmě opravdu blízko.

Stát oznámil už před rokem a půl, že stavební stroje mají na budoucí trasu desetikilometrové silnice vyjet v roce 2017. Změna je v tom, že tradiční posouvání termínu do nekonečna se tentokrát nekoná a Ředitelství silnic a dálnic se stejným termínem počítá i nyní. Šéf pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr uvedl, že v horizontu několika měsíců začne pokračování výkupu pozemků pro obchvat.

Vedení města začíná věřit, že se stavba skutečně blíží. „Šance, že roku 2017 bude zahájena výstavba, je reálná. Letos by měly být provedeny výkupy pozemků, příští rok by měla být soutěž a v roce 2017 začne výstavba. Doufejme, že tento harmonogram bude dodržen,“ uvedl starosta Svitav David Šimek.

Práce na přípravě obchvatu stály od roku 2009, kdy ministerstvo dopravy zveřejnilo krizový scénář pro případ, že se nepodaří sehnat dodatečné miliardy do fondu dopravy. Zastavilo tedy obchvaty Chrudimi a Svitav. Zatímco Chrudim bude mít letos dokončenu polovinu obchvatu, Svitavy doufají, že jejich obchvat bude v provozu v roce 2019. Na penězích by stavba ztroskotat neměla.

„Ministerstvo dopravy loni stanovilo investice, které budou financovány z operančího programu doprava, a je příjemné, že obchvat Svitav je mezi nimi,“ uvedl Šimek.
Na stavbu devět a půl kilometrů dlouhé komunikace Hradec nad Svitavou - Lačnov, která by kopírovala železniční trať, je vydané územní rozhodnutí. Byla vykoupena už pětina pozemků. Kdo někdy projížděl přes Lačnov a Svitavy v ose sever-jih, dobře ví, jak obchvat chybí.
Od cedule k ceduli měří průjezd Svitavami šest kilometrů. Na úzké silnici z Lačnova do Hradce nad Svitavou se potkávají kamiony, řidiči ve špičce stojí v koloně před kruhovým objezdem.