Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat je už nablízku

Datum: 12. 5. 2017 Autor: 5plus2 (Radek Latislav, Martin Švec)

Ředitelství silnic a dálnic přišlo s termínem, po kterém se Chrudimi uleví

CHRUDIM / Už více než rok řidiči projíždějící Chrudimí nestojí v kolonách před kruhovým objezdem U Bídy a využívají téměř šestikilometrový obchvat Chrudimi. K pohodlnému průjezdu dál na Vysočinu však nově postavená silnice nestačí. Auta musejí v polích sjíždět na silnici I/17 a vracet se zpátky kolem nemocnice do ucpaného města.
 

Po mnoha odkladech stavby obchvatu Chrudimi se však schyluje k malému překvapení. Dostavba obchvatu Chrudimi až za Slatiňany by měla začít příští rok.
Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které zveřejnilo termín zahájení stavby, by se 4,5 kilometru dlouhý úsek za 300 milionů korun měl začít stavět v červnu příštího roku. Hotovo by mělo být definitivně do konce roku 2019.

Stavební boom má však několik podmínek. Kromě stavebního povolení to jsou i pozemky, na kterých obchvat povede. V Chrudimi by s tím neměl být problém. „U obchvatu Chrudimi máme vykoupeno přes 75 procent pozemků,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Pozemky navíc do majetku silničářů neustále přibývají, byť ne takovým tempem, jako tomu bylo loni. Momentálně získalo ŘSD celý pozemek i podíly na dalších dvou parcelách na katastru Chrudimi, kde zbývá vykoupit zlomek zbývajících polností.

Ještě lépe je tomu v případě Vlčnova či obce Orel. Nejvíce potřebných pozemků chybí v okolí Slatiňan. Podle šéfa pardubické pobočky ŘSD Bohumila Vebra zatím nehrozí, že by silničáři museli některého z majitelů vyvlastnit. Kromě vykoupených pozemků musí ŘSD ještě získat ekologický audit (takzvaný EIA) schválený úřady. Na stejnou trasu jej úřady už vydaly, ale stanovisko staré dvacet let před Unií neobstálo a celý proces se musí nyní opakovat.

Dokumentace EIA na stavbu druhé etapy obchvatu Chrudimi by měla být hotova během května. Poté musí vybraný odborník zpracovat posudek, který bude společně s dokumentací veřejně projednán, a nakonec krajský úřad rozhodne. „Pokud se podaří ukončit proces EIA v řádu několika měsíců, mohli bychom výše uvedené termíny splnit,“ uvedla Ledvinová.
Starosta Chrudimi Petr Řezníček řekl, že nemá žádné signály o tom, že by v procesu EIA hrozil nějaký problém. „V roce 2019 by mohl nový úsek, který je podstatně lacinější a stavebně jednodušší, fungovat,“ uvedl starosta Petr Řezníček.