Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat Chrudimi začne fungovat ještě letos

Datum: 6. 3. 2015 Autor: Mladá fronta DNES

Na silniční obchvat Chrudim vjedou první auta ještě do konce letošního roku. Stavba totiž nemá žádné zpoždění.

„Získala i stavební povolení na část úseku, který se bez tohoto dokumentu nemohl začít stavět,“ řekl ředitel stavby Zbyněk Jakubský ze společnosti Eurovia.

„Obchvat měří 5,5 kilometru, jeden kilometr je zabalený, hotový, ale zbytek je rozdělaný do štěrkopísku a cementových stabilizací, takže není problém vše v termínu dokončit,“ doplnil stavbyvedoucí Jakubský.

Silničářům chybělo stavební povolení v úseku kolem druhého kilometru, který je dlouhý zhruba 200 metrů. Pozemek ještě museli vyvlastnit. Na konci loňského roku dostali stavební povolení a minulý měsíc se už začalo na této části pracovat. „Teď tam provádíme skrývku ornice,“ dodal Jakubský.

Obchvat, jehož cena bude asi 1,5 miliardy, začíná u Medlešic a vyústí nad mimoúrovňovou křižovatkou u silnice I/17 směřující do Vysokého Mýta. Silnice povede po východní straně města mimo zástavbu.

Archeologové začali s průzkumem v roce 2011, kvůli nedostatku peněz museli práce přerušit a završili je předloni v březnu. Přeložka silnice I/37 z Jesničánek do Medlešic je hotová od konce předloňského roku. Součástí obchvatu bude i mostní estakáda dlouhá 600 metrů přes řeku Chrudimku. „Most má 13 polí, je vybetonovaná nosná konstrukce, provádí se izolace pod římsami. Během týdne se vybetonuje poslední část mostu,“ říká Jakubský.

Trasa by v budoucnu měla pokračovat směrem na Slatiňany a minout i toto město. V plánu je v letech 2016 až 2018. Starosta Slatiňan Ivan Jeník konstatoval, že město je čekatelem na tuto dopravní stavbu od roku 2001. „Etapa kolem Slatiňan by měla následovat okamžitě. Máme hrozný strach z toho, že silnice kolem nemocnice přes Presy bude zahlcená,“ řekl Jeník.