Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat Chrudimi: bude to dopravní kolaps nebo pohoda?

Datum: 9. 12. 2015 Autor: Právo (Zdeněk Seiner)

V příštím týdnu bude po dlouholetém čekání konečně otevřen obchvat Chrudimi.
 Termín 16. prosince by měl být podle části místních a projíždějících dnem velké úlevy, podle jiných naopak dnem, kdy nastanou ještě vážnější komplikace než dosud. Obchvat není kompletní, některé sjezdy a nájezdy mají proto charakter spíš nouzový.
„Může dojít k určitému pnutí v dopravě, ale to se ukáže až v okamžiku, kdy se to spustí, ve chvíli, kdy budou na obchvat vpuštěna první auta,“ připustil a zároveň odmítl vyvolávání předčasné dopravní paniky starosta Chrudimi Petr Řezníček.
 Podle dopravních odborníků, politiků i řadových řidičů problém městského okruhu, který by mohl někdy i víc ucpávat než dopravě ulevovat, má příčinu v tom, že nebyla zároveň postavena jeho jižní slatiňanská část. V roce 2010 tehdejší ministr dopravy Vít Bárta (VV) přípravu stavby zastavil.
 Dodnes jsou na tomto budoucím úseku obchvatu velké problémy s výkupem pozemků, o termínu zahájení dostavby okruhu Chrudimi se raději hlasitě nehovoří. „Samozřejmě že někteří lidé na svých pozemcích tak lpí, že není možná dohoda a bude muset dojít k vyvlastnění. Přesto věřím, že se obchvat dokončí nejpozději v roce 2019,“ odhadl Řezníček.

Strážníci pomohou i potrestají

 Město počítá s tím, že bude muset od 16. prosince čelit, zatím jen předpokládaným, dopravním kolapsům. „Ve chvíli, kdy se šestnáctého doprava po obchvatu spustí, zábrana zastaví okamžitě provoz v Pardubické ulici. Nebude možné po ní do Chrudimi sjet. Na Pardubice bude doprava naváděna přes ulici Dašickou,“ upozornil starosta.
 Podle mnohých chrudimských řidičů může být nejbolavějším místem křižovatka u Kauflandu. Střetávají se tu vlastně dva hlavní tahy silnic první třídy – I/17 a I/37. Řezníček je jiného názoru. „Tady se dopravě bezesporu uleví. Nikdo to nepocítí jako problém, všichni sjedou mimoúrovňovou křižovatkou na Vysoké Mýto. Nemám rád, když se děsí lidi, když ještě nemůžeme odhadnout, jak se doprava bude vyvíjet,“ mírní obavy starosta.
 Vedení Chrudimi se nejvíce bojí dezorientovaných řidičů a především nedisciplinovaných řidičů nákladních aut, kteří odmítnou respektovat zákazy vjezdu těžších vozidel do částí v centru.
„Počítáme, že na zatím neurčenou dobu trvale nasadíme městskou policii do ulice Václavská. Obávám se, že tady momentálně jiná opatření než represivní nezafungují. Postupem času by je měla vystřídat technická opatření, například brány pro úsekové měření,“ varoval Řezníček řidiče kamiónů, kteří by měli drzost použít nejkratší spojnici mezi Chrudimí a Slatiňany.