Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat čekal roky, nyní stačí oteplení

Datum: 5. 9. 2013 Autor: 5+2 dny (Z.Zlinská)

Celkem 165 milionů korun je pro letošní rok připraveno na stavbu obchvatu Chrudimi. Stavět by se mělo začít hned, jak se oteplí.

To je to, o čem se v Chrudimi mluví už řadu let.

Nyní se obyvatelé města i řidiči snad konečně dočkají. Státní fond dopravní infrastruktury pro letošní rok vyčlenil na stavbu nejprve sto milionů korun, nedávno přidal dalších 65 milionů. „Je to určitě dobrá zpráva a potvrzení toho, že se prostě začíná stavět,“ uvedl místostarosta Chrudimi a poslanec Jan Čechlovský.

Stavba se začíná připravovat

Celková suma na výstavbu obchvatu je však mnohonásobně vyšší, než fond zatím uvolnil. Peníze, které jsou nyní k dispozici, poslouží zejména pro přípravu stavby, například pro přeložku horkovodu a další nutné práce.

„Stavba byla předána firmě začátkem března, jsou pokáceny stromy a vyznačeny zábory. Zahajovat se bude objekty, které se netýkají hlavních tras. Půjde hlavně o různé mostky, přeložky silnic nižších tříd, sítí a podobně,“ uvedla mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová.
Dobrá zpráva pro obyvatele Chrudimi je, že by se letos měl začít stavět i samotný obchvat.

Část povede na pilířích

Jako první by se měla začít stavět estakáda, tedy část komunikace, která je vedena pilířích.
„Jsem opravdu ráda, že se konečně začíná něco dít. Projet v dopravní špičce Chrudimí je pro silnější povahy. A co teprve ti lidé, kteří nedaleko silnice bydlí,“ říká řidička Jana Voříšková, která Chrudimí pravidelně projíždí po cestě na chatu.

V první etapě výstavby obchvat začne u Medlešic, mine město a přes údolí řeky Chrudimky se dostane až k silnici první třídy číslo 17, kde vznikne křížení silnic. Celková suma za tento úsek, který má být dlouhý necelých šest kilometrů, se podle údajů Ředitelství silnic a dálnic vyšplhá na více než 1,2 miliardy korun bez DPH.

Na první etapu stavby by měla navázat další část -úsek od křižovatky ze silnicí první třídy číslo sedmnáct okolo obcí Vlčnov a Orel a kolem města Slatiňany. Právě u Slatiňan se okruh má napojit na stávající komunikaci.

Obchvat má ulevit i městu Slatiňany

„To by mělo dopravě ve městě samozřejmě hodně ulevit. Myslíme však také na to, aby to pro město neznamenalo méně turistů a lidí, kteří se u nás zastaví. Proto například rozšiřujeme rekreační zónu u Švýcárny,“ uvedl starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Druhá etapa stavby obchvatu se nyní připravuje. „Poté, co se zahajuje první část obchvatu, se konečně opět vytvořil prostor pro to, aby se bez dalšího prodlení pokračovalo ve výkupech pozemků, případně v dalších krocích při přípravě této stavby,“ říká místostarosta města Chrudimi Jan Čechlovský.

Města se zapojí do výkupů pozemků

Dotčená města se do výkupů pozemků chtějí zapojit. „Ředitelství silnic a dálnic nám mimo jiné předložilo návrh smlouvy o spolupráci mezi našimi městy a státem, na základě které bychom se podíleli na výkupech pozemků, především proto, aby se celý proces urychlil,“ dodává Jan Čechlovský.

Předpokládá se, že zastupitelstva měst dostanou smlouvy ke schválení na jejich nejbližších jednáních.
Délka druhé části obchvatu je něco málo přes čtyři a půl kilometru. Její součástí je i sedm mostů, jedna mimoúrovňová křižovatka a také tři protihlukové stěny, jejichž celková délka dosáhne více než šesti set metrů.

Ředitelství silnic a dálnic předpokládá, že cena druhé části obchvatu dosáhne přibližně 369 milionů korun.

Podle dokumentu, který ředitelství zveřejnilo na svých webových stránkách, se počítá s tím, že stavba bude zahájena v roce 2015 a uvedena do provozu na konci roku 2017.
Vše samozřejmě záleží zejména na tom, kolik peněz vláda na dopravní stavby uvolní a jak bude pokračovat výkup pozemků.