Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Obchvat bude, přestože část peněz chybí

Datum: 5. 9. 2013 Autor: 5+2 dny (Z.Zlinská)

Před Chrudimí se v těchto dnech začalo pracovat. Připravuje se stavba obchvatu, na kterou místní obyvatelé čekali desítky let.

Je to částka, kterou si většina lidí neumí ani představit. Jedna miliarda a více než šest set milionů navrch. Bez DPH.

To je podle Ředitelství silnic a dálnic celková cena za stavbu obou etap obchvatu Chrudimi, Slatiňan a několika obcí, který bude měřit necelých deset a půl kilometru.
Na stavbu, která je tolik důležitá nejen pro obyvatele Chrudimi, bylo zatím uvolněno 165 milionů korun, což je asi desetina celkové částky.

„Stavba se letos zahajuje objekty, které se netýkají hlavních tras - jedná se o různé mostky, přeložky silnic nižších tříd, sítě a podobně,“ uvedla mluvčí Chrudimi Sylva Drašnarová. Všechny tyto činnosti by se měly stihnout už během letošního roku.

O budoucnosti stavby rozhodne státní rozpočet

Na to, jak bude stavba pokračovat, bude mít velký vliv rozpočet na rok 2014 a peníze, které budou na stavbu přiděleny. „V tomto rozpočtu by se měly objevit peníze určené na stavbu samotného silničního tělesa,“ uvedl ¨starosta města Petr Řezníček.

Ale to, zda poslanci peníze na obchvat opravdu dají, zatím není jasné. Stejně jako to, jak bude postupovat další vláda, kterou si lidé zvolí v příštím roce.

„Prostředky na stavbu pro příští rok hodně závisejí na práci hospodářského výboru a jeho usnesení,“ řekl Petr Řezníček.

Nyní se počítá s tím, že by se mělo uvolnit alespoň 200 milionů korun, které by měly sloužit na stavbu mostu přes území Chrudimky nebo na stavbu mimoúrovňové křižovatky.

V letošním roce by se kromě přípravných prací před samotnou stavbou první etapy měl rozběhnout také výkup pozemků pro druhou etapu stavby. Tou bude úsek obchvatu od křížení se silnicí první třídy číslo 17 po napojení na silnici číslo 37 za městem Slatiňany.

„Že začne výkup pozemků, to už považuji za jistou věc,“ uvedl Petr Řezníček.

Starosta počítá s tím, že by první etapa obchvatu mohla vzniknout po třech letech stavby. „To za předpokladu, že v příštím roce přijde částka, která bude řešit stavební prvky významného charakteru,“ míní. Mezi takové prvky lze počítat například mosty nebo křižovatky.

Možná pomohou dotace

Řezníček počítá také s variantou, že pro druhou etapu stavby bude možné využít evropských dotací. „Tato možnost financování zde je, a to z operačního programu Doprava,“ řekl starosta.
Podle výhledu, který zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic, by se po první části obchvatu mělo jezdit od června roku 2016.

Tato etapa stavby má být dlouhá necelých šest kilometrů, její součástí mají být dvě mimoúrovňové křižovatky, sedm mostních objektů a dvě protihlukové stěny o délce více než 600 metrů.

Druhá část silnice má měřit asi čtyři a půl kilometru, její součástí budou celkem tři protihlukové stěny. Po této části obchvatu by se první auta měla projet v prosinci roku 2017.