Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Novinky? Je jich dost

Datum: 17. 1. 2014 Autor: 5plus2 (Zuzana Zlinská)

Další peníze na obchvat, slučování škol nebo komunální volby. Novinek bude letos mnoho.


Řada novinek letos zasáhne Chrudimsko. Na některé z nich se obyvatelé okresu mohou těšit, jiné jsou přinejmenším diskutabilní. Příznivou novinkou určitě je, že vyroste další část obchvatu. Lidé si také zvolí nové komunální politiky. Letos by také mělo být jasno v tom, zda se budou slučovat školy a jakým způsobem.

 

1. Půl miliardy na obchvat

Poslanci schválili další peníze, které přijdou na stavbu obchvatu Chrudimi. „V návrhu rozpočtu již nedošlo ke změně, a tak v něm na pokračování první etapy obchvatu pro rok 2014 zůstalo 514 milionů korun. Chrudim dostala velmi příjemný dárek,“ uvedl místostarosta Jan Čechlovský. První etapa obchvatu má měřit necelých šest kilometrů. Cena by podle předběžných výpočtů Ředitelství silnic a dálnic měla dosáhnout přibližně 1,6 miliardy korun.


2. Lidé zvolí nové vedení

Na podzim půjdou lidé ke komunálním volbám, aby rozhodli o tom, kdo v následujících dnech povede jejich města a obce. Dá se předpokládat, že se současným rozložením sil zahýbou nově vzniklá politická uskupení a strany. Voliči budou rozhodovat také ve volbách do Evropského parlamentu a v některých okrscích v České republice budou vybírat i senátory.

3. Sloučí se další školy

Krajští zastupitelé rozhodnou o dalším slučování škol. V okrese se hovořilo o splynutí chrudimské průmyslovky a střední odborné školy v Třemošnici. Politici měli rozhodnout už v prosinci, ale nakonec budou hlasovat až v únoru. Proti rozhodnutí Rady Pardubického kraje se totiž zvedla mohutná vlna odporu z řad studentů i odborníků.


4. Rozhodne se o kině

Co přesně a kdy se stane s chrudimským letním kinem? O tom už se v Chrudimi spekuluje dlouho, letošní rok by měl konečně být tím, který rozhodne. Město chce areál opravit, ale někteří lidé se obávají toho, že kino úplně zanikne. Co přesně se bude dít, zatím stále není jasné. Není vyloučené, že o osudu kina rozhodne až nové zastupitelstvo.


5. Areál bude „čistý“

Letos skončí sanace v areálu bývalé Transporty. Ekologická zátěž by měla definitivně zmizet do konce března letošního roku. Karcinogenní látky v půdě ohrožovaly podzemní vody. Práce v bývalé továrně trvaly měsíce, cena dosáhla více než 160 milionů korun. Peníze pocházejí zejména ze Státního fondu životního prostředí.