Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Ministr Žák deklaroval podporu stavbě R 35

Datum: 4. 11. 2013 Autor: Právo (Zdeněk Seiner)

Včerejší předvolební návštěva ministra dopravy ČR Zdeňka Žáka se zaměřila na všechny bolestivé i perspektivní dopravní segmenty Pardubického kraje, tedy na urychlenou dostavbu R 35, obchvat Chrudimi, splavnění Labe i dostavbu železničního koridoru a rozvoj pardubického civilního letiště. Podpora rychlé dostavby R 35 byla několikrát zdůrazněna.
Ministr si prohlédl i stavbu třetího patra křižovatky dálničního přivaděče, čtyřpruhu mezi Pardubicemi a Hradcem Králové a budoucí R 35. „Jsem velmi rád, že ministr Žák deklaroval maximální podporu výstavbě této dopravní tepny, jejíž význam ocení nejenom kraje, které bude spojovat,“ řekl Právu náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek (SPOZ) „Už nyní, v době rekonstrukce D 1, je vidět, jak zoufale,pětatřicítka‘ chybí,“ dodal Dušek.


Ministr řešil ceny při výkupu pozemků

Ministr se zajímal nejen o aktuální stav výstavby, ale s ředitelem pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic ČR Bohumilem Vébrem řešil Žák i ceny při výkupu pozemků pro dostavbu R 35. „Rychlostní silnice R 35 je stavba, která od začátku, už před 20 lety, byla jednou z hlavních priorit tohoto státu. Kdybychom neudělali nic a měli udělat jen jednu stavbu, měly by to být právě trasy spojující Prahu s Moravou. Za těch dvacet let jsme proinvestovali stovky miliard korun a přitom jsme nezrealizovali tu nejdůležitější prioritu,“ komentoval situaci ministr dopravy Žák.


Lídři slibují dostavbu ve volebních programech

Dostavbu R 35 mají ve svém volebním programu všichni lídři stran a hnutí, jež se ucházejí o přízeň voličů v Pardubickém kraji. Někteří své sliby servírují voličům v obecné poloze, někteří přicházejí s konkrétními nápady, jak s roky zablokovanou stavbou pohnout. „Peníze na výkup pozemků jsou, ale podle mého názoru Ředitelství silnic a dálnic v Pardubickém kraji neprojevuje dostatečnou aktivitu, aby pozemky pod budoucí R 35 získalo. Rozeslat jim dopisy a čekat, to je podle mě naprosto nedostačující,“ řekl například Právu Martin Kolovratník, lídr ANO. Přišel s návrhem, aby se vlastníkům pozemků nabídla záloha, která by byla součástí smlouvy o smlouvě budoucí. Navrhuje, aby se výběrová řízení na stavbu tří úseků R 35 Pardubickým krajem konala v předstihu.

Ministr Žák navštívil během včerejška i Vysoké Mýto. Je to jedno z měst, které neexistencí R 35 trpí. Starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek kandiduje do Sněmovny za SPOZ.