Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Ministr dopravy přivezl řidičům dobrou zprávu

Datum: 5. 9. 2013 Autor: Chrudimský deník (L.Vaníček)

Včera navštívil Chrudim ministr dopravy Zbyněk Stanjura, aby s vedením města hovořil o plánovaném obchvatu, kterému nyní po třinácti letech opět svitla jiskřička naděje.
„Během našeho setkání jsme provedli inventuru, co bylo dosud učiněno, a také jsme se dotkli toho, jak by celá budoucnost obchvatu mohla vypadat,“ popsal ve stručnosti pracovní návštěvu ministra starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Konečně obchvat?

„Věřím, že až přijedu příště, bude to na otevření stavby a ne na debatu o tom, kde sehnat další prostředky,“ řekl na úvod Zbyněk Stanjura.

Další vývoj obchvatu vypadá optimisticky: „Na jaře budou pravomocná stavební povolení, tak budeme hledat peníze k tomu, aby příští rok proběhla výstavba plným tempem. V této chvíli se nedá odhadnout, kolik to bude stát. Budeme podrobně zkoumat, co vše by se v roce 2014 dalo postavit a jaké finanční prostředky tomu odpovídají,“ konstatoval ministr.

Stanjura zároveň také připustil, že finance na tuto operaci půjdou z národních zdrojů, protože není šance, aby byla financována z Operačního programu Doprava. Zároveň však uvedl, že zde existuje naděje. „Druhý úsek od přeložky 1/17pro Slatiňany má šanci, že by z příštího operačního programu financován být mohl. Bude záležet na nás, jak rychle bude ten úsek připraven k soutěži. Znamená to tedy, aby byla připravena všechna stavební povolení a s tím souvisí také vypořádání majetkoprávních vztahů,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

Možná spolupráce

V této části přichází na řadu město Chrudim. „Poprosil jsem o součinnost vedení města, které by mohlo státu pomoci při výkupech pozemků a jednání s jejich majiteli. Pokud by se městu začalo dařit, tak nabízím, že budeme tyto pozemky od města odkupovat,“ řekl ministr dopravy.
Výkupy pozemků od města by fungovaly v jednotlivých blocích, a to v řádech milionů korun. Tyto částky by podle Stanjury bylo možné v rozpočtu nalézt.

„Když se takto povede stavbu urychlit, mohlo by to přispět k tomu, aby byla financována z evropských zdrojů. Výstavba je plánovaná na tři stavební sezóny, takže pokud vše půjde podle plánu, obchvat bude hotový v roce 2016,“dodal Zbyněk Stanjura.