Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Města spory nechtějí. Půdu na obchvat pomohou vykoupit

Datum: 5. 9. 2013 Autor: 5+2 dny (Z.Zlinská)

Dohady a spory o pozemky pro stavbu bytů nebo silnic nejsou neobvyklé. Slatiňany a Chrudim chtějí pozemky pro obchvat získat po dobrém.

 

Stavba bytových a rodinných domů v Chrudimi na Skřivánku se připravuje několik let. Jedním z důvodů, proč se zatím nezačalo stavět, jsou vlastnické vztahy. Část pozemků patří městu, část soukromníkům. Chrudim chce nyní svoje pozemky prodat a jednání s majiteli menších pozemků pak bude na novém vlastníkovi.

O tom, že i sebemenší kusy půdy rozhodují o tom, kde se bude a nebude stavět a kudy povedou silnice, se obyvatelé východních Čech přesvědčili několikrát.


Chtějí problému předejít

Známý je příklad Ludmily Havránkové a její vyjednávání při dostavbě dálnice D11. Podobným problémům nejde zabránit, přesto se některá města snaží jim předejít. Příkladem mohou být města Chrudim a Slatiňany, která se s předstihem začínají připravovat na stavbu druhé etapy obchvatu.

Města se dohodla, že případě problémů pomohou Ředitelství silnic a dálnic s majiteli pozemků vyjednávat. „Důležitý je osobní přístup, a proto v případě nějakých problémů do jednání vstoupíme a budeme hledat společnou cestu. Stavba obchvatu Chrudimi a Slatiňan je pro obě města velmi důležitá a zlepší kvalitu života ve městě,“ říká místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Nyní se staví první etapa obchvatu, avšak bez napojení na druhou městu příliš nepomůže. Chrudim přitom na tuto silnici čeká už desítky let. „Jsem rád, že se konečně něco děje. Zácpy ve městě jsou neúnosné, a když člověk musí jít pěšky třeba na úřad v Pardubické ulici, je to jako kdyby dal hlavu přímo k výfuku,“ stěžuje si osmatřicetiletý Pavel z Chrudimi.

Až příští měsíce a roky se uvidí, jak budou města při společném postupu při výkupu pozemků úspěšná a jestli osobní apel na majitele pomůže.