Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Konec zdlouhavých výkupů pozemků pro dálnice? Vláda chce majitelům připlatit

Datum: 2. 5. 2014 Autor: Lidovky.cz

Sněmovna příští středu mimořádně projedná vládní návrh, který má zvýšit cenu za výkup zemědělských pozemků pod plánovanými dopravními stavbami. Předseda sněmovny Jan Hamáček na středeční odpoledne svolal schůzi, na níž by se měl příslušný návrh zákona ve zrychleném režimu projednat. Vláda si od toho slibuje urychlení zdlouhavých výkupů pozemků.

 

Poslancům ho vláda předložila tak, aby ho mohli schválit již v prvním čtení.

Jde o novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury. Pokud se majitelé pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci podle návrhu získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Současný zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury umožňuje vyplácet bonusy v rozmezí osmi až 35 korun za čtvereční metr.

 

Poslanci budou rozhodovat už příští týden

 

Současná legislativní úprava umožňující snazší vyvlastnění potřebných pozemků pod významnými infrastrukturními stavbami platí od loňského února. Jejím prostřednictvím se sice podařilo zamezit spekulativnímu výkupu zemědělské půdy, kterou poté stát vykupoval několikanásobně dráž jako stavební pozemky, urychlit proces výkupu pozemků se tím ale podle ministerstva dopravy nepodařilo.

 

Poslanci se příští týden sejdou už v úterý, aby pokračovali v řádné schůzi započaté minulý týden. Ve středu ve 14:00 by pak měli pokračovat tímto mimořádně zařazeným bodem. Vláda sice navrhla, aby s ním poslanci mohli vyslovit souhlas již v prvním čtením, tento postup ale mohou podle jednacího řádu vetovat nejméně dva poslanecké kluby. V takovém případě by normu čekalo běžné projednání ve třech sněmovních čteních.