Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Hejtmanství bude masivně investovat

Datum: 22. 12. 2014 Autor: Hradecký deník

Ekonomika po několika hubených letech roste, s ní i daňové příjmy, a pardubické hejtmanství se tak bude moci konečně investičně rozmáchnout. Krajští zastupitelé včera jednomyslně, bez větších výhrad a bez jediného hlasu proti schválili velmi progresivní rozpočet na příští rok.

„Samotné investice dosahují dvou miliard korun, což nebylo v minulých letech možné,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Největší část investic směřuje do rekonstrukcí silnic druhé a třetí třídy a mostů. Seznam již započatých a nových akcí čítá čtyři desítky položek. Jsou mezi nimi například modernizace komunikace Dřeveš – obec Silnice na Chrudimsku za 88 milionů korun, úpravy Dašické ulice v Chrudimi s napojením na nově budovaný obchvat města za více než 65 milionů korun nebo opravy úseků silnic Semanín – Česká Třebová a Horní Újezd. Celkem hejtmanství vyčlenilo na dopravní stavby 520 milionů korun, velkou část mají tvořit dotace. Další investice s podporou evropských fondů jsou určeny do školství, zdravotnictví a sociálních ústavů. Transformace Domova sociálních služeb Slatiňany, který staví domky pro své klienty, má stát 35 milionů korun. Opravy a vybavení škol přijdou kraj na 200 milionů, nemocnic a zdravotnických zařízení na 280 milionů korun.

Krajský rozpočet je v součtu přesto přebytkový s příjmy 4,12 miliardy a výdaji 4,06 miliardy korun. Počítá s příjmy o 317 miliony vyššími a výdaji naopak o 793 miliony nižšími, než tomu bylo letos.