Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Díky obchvatu vznikne i další nová silnice

Datum: 10. 10. 2014 Autor: 5plus2 (dp)

Stavba obchvatu přinese Chrudimi řadu novinek na tamních silnicích. Nejenže stát vylepšil křižovatku na Slatiňany, přislíbil stavbu další mimoúrovňové křižovatky u Medlešic, ale zároveň se Pardubický kraj zřejmě postará příští rok o rozšíření kilometrového úseku vedoucího z Chrudimi ulicí Dašickou směrem na Ostřešany.

„Je to nutné. Budou tudy jezdit kamiony z obchvatu do města,“ uvedl místostarosta Chrudimi Miroslav Tejkl.

První část obchvatu od Medlešic po Kaufland by měl stát nejpozději na konci příštího roku. A protože práce postupují přesně podle harmonogramu a ministerstvo dopravy je dokonce spokojené, že má kde utratit peníze, vše nasvědčuje tomu, že silnice bude hotová včas.
Pokud by Dašická ulice zůstala ve stavu, v jakém je teď, nový vjezd do Chrudimi by byl úzký, nepříjemný pro kamiony, a zejména nebezpečný pro lidi, kteří tudy chodí po silnici.

„Je potřeba, aby silnice byla rozšířena dříve, než bude obchvat dokončen, protože uzavírka Dašické ulice by po otevření obchvatu vyvolala v Chrudimi kolaps,“ řekl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.


Přibyde cyklostezka

Pardubický kraj, kterému silnice patří, s tím souhlasí a rekonstrukci kilometrového úseku připravuje. „V současné době máme podanou žádost o stavební povolení na stavebním odboru Městského úřadu v Chrudimi,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Peníze může kraj získat od státu nebo z Unie. Podle Trávníčka je nyní pravděpodobnější druhá varianta. Podstatnější je ovšem to, že město má přichystanou stavbu stezky, která umožní dojít podél rušné výpadovky do Vestce. „Měla by to být pohodlná stezka pro pěší i cyklisty. Nikdo se nám tam už nebude pohybovat po silnici. Investici máme připravenou, ale potřebujeme, aby kraj nejdříve rozšířil silnici,“ uvedl Trávníček.

Chrudim si v souvislosti se stavbou obchvatu vymohla vybudování další mimoúrovňové křižovatky, s níž stát nepočítal. Vznikne u Medlešic. Ve městě tak bude možné z obchvatu sjíždět hned na třech místech. Vedle Medlešic to bude hlavní sjezd u Vestce a pak na výpadovku na Vysoké Mýto u Kauflandu.

Město se zároveň připravuje na okamžik, až po dokončení první části obchvatu budou kamiony sjíždět u Kauflandu a budou se muset kolem sídliště U Stadionu vracet na silnici I/37.