Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Debata o obchvatu Chrudimi

Datum: 5. 9. 2013 Autor: ČT1 (Události v regionech)

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka

Do Chrudimi dnes přijel ministr dopravy Zbyněk Stanjura. S místními jednal o obchvatu, jehož stavba se odkládá už 15 let. Obyvatelé se totiž bouří. Město dlouhodobě trápí smog a hluk kamionů. Návštěvu sledoval Erik Knajfl, ten už je s námi ve vysílání. Eriku, dobrý den. Přislíbil ministr konkrétní řešení, případně začátek výstavby obchvatu?

Erik KNAJFL, redaktor

Schůzka ministra dopravy se zástupci města byla pro veřejnost uzavřena bez žádných oficialit. Ovšem zdá se, že o co skromnější návštěva Zbyňka Stanjury byla, o to radostnější zprávu pro Chrudimské přinesla. Stát by měl nebo chtěl začít s výstavbou obchvatu Chrudimi ještě letos, konkrétně už dubnu. K dispozici bude mít do začátku sto až 160 milionů korun. Ovšem výstavbu obchvatu už tady slíbilo několik ministrů a když jsem se dnes bavil s některými chrudimskými řidiči, říkali shodně, že slibům uvěří, až stavba obchvatu začne. Podle ministra Stanjury se ale letos už řidiči skutečně dočkají.

Zbyněk STANJURA, ministr dopravy /ODS/

V průběhu jara by měla být pravomocná stavební povolení a v tom okamžiku budeme hledat reálnou částku, které jsme schopni prostavět zejména v roce 2014 tak, aby peníze na budování obchvatu už byly v rozpočtu.

Petr ŘEZNÍČEK, starosta Chrudimi /SNK ED/

Je tady velká naděje, že tentokrát žádné velké sliby ale naprosto reálná řeč, která může k určité spokojenosti vést.

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka

Eriku, před chvílí jsi říkal, že stát bude mít na stavbu vyčleněno letos až 160 milionů. To ale na obchvat stačit nebude. Co zbytek peněz, najde je stát v rozpočtu?

Erik KNAJFL, redaktor

To je pro chrudimské ta méně radostná zpráva. Tato částka stačí na pokrytí výstavby pouze jedné patnáctiny obchvatu. Navíc váda počítá s tím, že stavbu bude financovat výhradně ze státní kasy, nikoliv z té evropské. Každý rok se tak budou hledat peníze na dostavbu. Obchvat by prý ale mohl být průjezdný už za tři roky.

Jorga HRUŠKOVÁ, moderátorka

Informace které zjišťoval Erik Knajfl.