Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Chrudimský obchvat se staví, svitavský okupují archeologové

Datum: 19. 12. 2019 Autor: chrudimsky.denik.cz (Kamil Dubský)

Hned tři velké silniční stavby v kraji se „rozhýbaly“ v posledních týdnech. Nejprve se poslední říjnový den začala přestavovat mimoúrovňová křižovatka Palackého u pardubického nádraží na průtahu Chrudim Hradec Králové. Na místě jsou patrné navážky zeminy pro druhou větev dálničního profilu, o který bude průtah rozšířen. Počasí rovněž umožnilo zakládání krajních podpěr nového levého mostu na větvi z centra Pardubic do Chrudimi. 

"O čtyři týdny později hrábly do země bagry taktéž na léta připravovaném obchvatu Svitav. Skrývka ornice ale zatím bude určená jen pro archeology a jejich záchranný výzkum. Zatím zde nic zásadního neobjevili. Jeden z mála hodnotných nálezů byla pálenice z dob pruských válek. 
„Pokud vše půjde dobře, tak by se příští rok v listopadu mohlo začít skutečně stavět,“ řekl starosta Svitav David Šimek. Za další dva roky by mohla být devět kilometrů dlouhá silnice, která konečně osvobodí Svitavy od každodenních kolon, otevřena. Na dobré cestě jsou už i poslední výkupy pozemků. 
Před týdnem se pak objevili první stavbaři na druhé polovině rozestavěného chrudimského obchvatu. Tady řádili archeologové uplynulý rok a odkryli například šest tisíc let starou neolitickou vesnici. Stavbaři na druhé části obchvatu už rozmístili nivelační body, podle kterých se silnice bude stavět, a samotný slavnostní výkop se bude konat právě dnes. 
I tato stavba potrvá dvě stavební sezony, první auta se tedy po obchvatu projedou nejspíš na konci roku 2021.