Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Chrudim staví sedmý kruhový objezd, auta stojí. Nepřehání to?

Datum: 4. 11. 2013 Autor: Mladá fronta DNES (David Půlpán)

Popojet a stát. Zas a znova. V Chrudimi dosud stály kolony na polovině průtahu, nyní kvůli stavbě kruhového objezdu u Guláška auta poskakují přes celé město. Radní míní, že se nová křižovatka osvědčí.


Zdá se, že se radní v Chrudimi zamilovali do kruhových objezdů. Na průtahu městem stavbaři placení Ředitelstvím silnic staví už sedmý.

Jenže kruhový objezd, který u přejezdu ve směru na Slatiňany provizorně funguje, zatím průjezd městem zpomalil. V kombinaci se spadlými závorami umí bleskově ochromit dopravu.
Není to první případ, kdy kruhový objezd vzbuzuje rozpaky. Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák tvrdí, že se v Česku kruhové křižovatky přemnožily a stavějí se i tam, kde nejsou potřeba a jen zdržují.

Místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček, který je fanouškem kruhových objezdů, ale tvrdí, že až bude křižovatka u Guláška dokončena, bude fungovat dobře.

„Nevidím to tak zle, berme ohled na to, že je to stavba. Kdo dříve jezdil od nemocnice a chtěl odbočit na Slatiňany, měl velké problémy. Ty už nyní zmizely,“ uvedl Trávníček.
Odbočit na průtah z vedlejší silnice od nemocnice je skutečně nyní snadné, ale za cenu, že auta na hlavním průtahu stojí. A ještě něco. Snadný nájezd na průtah přiláká na kruhový objezd z vedlejší silnice více řidičů.

„Tam, kde jasně převažuje provoz z jednoho směru, je kruhová křižovatka nesmysl,“ uvedl před časem MF DNES Roman Lenner, šéf projekční firmy Valbek.

Jan Skala z pardubického Ateliéru malých okružních křižovatek v zásadě souhlasí. „Nelze to však říct paušálně, je to třeba posoudit individuálně. Kruhový objezd není všelék, má své limity. Má určitou kapacitu počtu vozidel, které zvládne, a další už ne,“ řekl Skala.
Chrudim o kruhový objezd stála i proto, že po dostavbě první části obchvatu tudy bude od nemocnice sjíždět tranzitní doprava. Pokud by u Guláška zůstala původní křižovatka, doprava by v Chrudimi patrně zkolabovala. Obchvat však bude dokončen nejdříve za tři roky. Teoreticky tak stavba kruhového objezdu mohla ještě počkat.

„Dělá se to nyní, protože jsou peníze a také kvůli té diskriminaci řidičů jedoucích od nemocnice. Proto jsme uvítali toto řešení. Věříme odborníkům, že kruhový objezd bude fungovat,“ uvedl Trávníček.

Vedoucí odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa si je jist, že nový kruhový objezd se osvědčí. „Kruhový objezd je dostatečně velký, jsem si jistý, že nebude dělat problémy,“ uvedl.

První kruhový objezd v Chrudimi vznikl v roce 2003 u hotelu Bohemia a vzápětí další a nejvíce kritizovaný u Bídy. Je malý a jeho kapacita dopravě nestačí. Špatně umístěné přechody stavbaři přesunuli dál od křižovatky až nyní.

Naopak kruhové objezdy u nemocnice, Tesca, Kauflandu a plynáren se docela osvědčily.
U sjezdu z obchvatu u Vestce vznikne kruhový objezd v pořadí už osmý. A Chrudim může mít ještě další dva. „Projektanti nám navrhli změnit dvě křižovatky. Kruhové objezdy by mohly vzniknout na ulici Topolské, naproti hasičské stanici, a u Václava. Zatím však o tom neuvažujeme,“ uvedl Trávníček.