Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Instalace protinámrazového systému estakády, 2016
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Práce na obchvatu - 8. září 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015
Asfaltování mostu I/17 úsek Chrudim - Kočí, 17. 6. 2015

Asfalt na obchvatu Chrudimi zkusí nejprve chodci a cyklisté

Datum: 14. 12. 2015 Autor: Chrudimský deník (Lukáš Vaníček)

Silnici lemují tisíce nových keřů a stromů, které nahrazují dřeviny pokácené kvůli výstavbě

Chrudim – Dlouho očekávaný okamžik se blíží. Ve středu 16. prosince bude slavnostně otevřena první část obchvatu Chrudimi. Nicméně se po novém asfaltu bude možné projít už zítra!
Město Chrudim ve spolupráci s jedním ze zhotovitelů, společností M­Silnice, a projektem FitKoloběh připravilo na neděli prohlídky první etapy obchvatu v celé její trase.
 Sraz účastníků je v 10 hodin na sjezdu ze silnice I/17 od Hrochova Týnce. Z tohoto místa se pak v rámci prohlídky mohou zájemci vydat po obchvatu směrem na Pardubice a zpět. Délka první etapy obchvatu činí cca 5,5 km. S tím by měli zájemci počítat, neboť s cestou zpátky se výlet protáhne na 11 kilometrů. Pořadatelé plánují ukončit prohlídku zhruba v poledne.

 Na kole či bruslích

 Kdo si bude chtít užít pohled na krajinu, kterou od následujícího týdne bude vídat maximálně z oken auta, může obchvat projít pěšky, projet na kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích.
 Na stavbě však stále probíhají drobné dokončovací práce, je tedy třeba počítat s velkou opatrností. „Účastníky prohlídky prosíme o ukázněnost. Na bezpečný průběh akce kromě organizátorů dohlédne i městská policie,“ dodává chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček.

 Přírodní větrolam

 I když si stavba obchvatu kromě četných terénních úprav vyžádala i vykácení velkého množství dřevin, Chrudimští se holých plání v jeho okolí rozhodně nemusí obávat. Koncem listopadu, souběžně s dokončovacími pracemi na obchvatu, naplno začala i náhradní výsadba za stromy kácené v jeho trase.
 Podél silnice samotné tak nyní roste zhruba 1 600 nových stromů a 43 000 keřů, kromě toho ale zeleň obohatila i Chrudim. Konkrétně na sídlišti Větrník se nově zazelená stromořadí 25 dubů zimních. Až stromy vysazené ve dvou řadách povyrostou, stane se z nich přírodní větrolam, který bude bránit tuto lokalitu ze severozápadu. V rámci plánované revitalizace sídliště by navíc mezi oběma stromořadími měla později vzniknout i mlatová cesta.
 Další náhradní výsadba ve městě zvelebí Čáslavskou ulici. V prostoru mezi cyklostezkou a zástavbou už je v zemi zasazených šest kusů javoru mléče, 24 hlohů slívolistých, šest kusů střemchy obecné, šest dubů letních, dva jilmy horské, šest keřů tavoly kalinolisté a 10 keřů svídy krvavé.