Obchvat města Chrudim

Na stavbu obchvatu Chrudimi je letos více než půl miliardy korun

Na stavbu obchvatu Chrudimi mají letos silničáři více než půl miliardy.

„Dlouho odkládaná stavba by měla být hotová na konci příštího roku,“ sdělila Hana Jarolímová z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Chrudim je zahlcená tranzitní dopravou a moderní silnice končí před městem.

Přeložka silnice I/37 za více než 1,5 miliardy korun se začala stavět loni v březnu včetně mostní estakády, která překlene údolí řeky Chrudimky a železniční trať do Hrochova Týnce. Obchvat má začít v Medlešicích u Pardubic a vyústit za Chrudimí mimoúrovňovou křižovatkou u silnice I/17, která vede do Vysokého Mýta.

Obchvat bude dlouhý 5,85 kilometru. V minulých letech se silničářům podařilo dokončit přeložky inženýrských sítí a horkovodu. Archeologové v místech budoucí silnice udělali záchranné průzkumy. Většinu stavebních povolení už silničáři mají.

„V roce 1996 byla namalována v územním plánu východní varianta trasy obchvatu. V roce 2006 skončily práce na obchvatu u Medlešic s tím, že stavební práce budou následně pokračovat, což se podařilo až v loňském roce,“ uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Další část obchvatu, který dál míjí Chrudim a ještě Slatiňany, silničáři připravují. Letos mají na tuto stavbu v rozpočtu deset milionů korun. Zatím se jim podařilo vykoupit deset procent pozemků. Letos budou pokračovat ve výkupech a připravovat dokumentaci pro stavební povolení. Výkupy pozemků obecně komplikuje podstatně nižší cena, která loni významně klesla. Pokračování přeložky silnice I/37 má měřit přes 4,5 kilometru a výstavba se plánuje v letech 2016 až 2018. Rozpočet stavby silničáři odhadují na 386 milionů. „Chci být optimistou a věřím, že se ceny pozemků vrátí aspoň do dřívější částky. Nelze měnit pravidla hry tak zásadně, majitelé pozemků nic nemotivuje k tomu, aby svůj majetek prodali,“ řekl Řezníček.

Podle starosty by bylo ideální, kdyby stát získal na druhou část obchvatu evropské dotace. Tím by se zvýšila šance, že se v plánované době skutečně stavba uskuteční.

06.02.2014 | Mladá fronta DNES» zpět na titulní stranu
ÚSEK I/17
CHRUDIM-SLATIŇANY
POPIS STAVBY AKTUÁLNÍ STAV DOKUMENTY